Americký stafordširský terier

Americký stafordširský teriér je středně velký, velmi svalnatý pes příbuzný bulteriérům a pitbulteriérům. V Americe byl dříve využíván jako farmářský a bojový pes.

Vzhled

Kohoutková výška amerických stafordů se pohybuje okolo 45 cm, důležitější je však typická tělesná konstituce.

Tito psi jsou na první pohled mohutní a silní. Mají širokou lebku s výraznými čelistmi a lícními svaly, oči daleko od sebe, uši vysoko nasazené a složené ve tvaru lístku růže. Silný krk navazuje na širokou klenutou hruď. Nohy jsou posazeny daleko od sebe, pes působí neustále "rozkročeně". Kůže nikde nevisí.

Srst je krátká, tuhá a lesklá. Připouštějí se všechny barvy včetně kombinací, velmi častá je žíhaná s bílými znaky. Oči a nosní houba jsou zbarvené různě, podle základní barvy srsti.

Povaha

Americký stafordširský teriér je velmi aktivní a extrovertní pes, věrný své rodině, odvážný a ostražitý, ale ne bezdůvodně agresivní. K cizím psům se chová silně dominantně a bez důsledného vedení může vyhledávat rvačky.

Potřebuje kontakt s lidmi a dostatek pohybu, rád si hraje s dětmi. Díky své učenlivosti a snaze zavděčit se pánovi vyniká i v psích sportech. Není to ovšem plemeno pro začátečníky a nezkušené pejskaře, protože vyžaduje pevnou a jasnou výchovu bez kompromisů, zároveň ale nesnáší křik, bití a nevyrovnanost. Cvičitel musí působit klidnou, sebejistou autoritou.

Standard

Klasifikace FCI

  • Skupina 3: teriéři typu bull, bez pracovní zkoušky. Oficiální zkratka pro ČR je AST. Využitím je převážně jako sportovní a pracovní pes, hlídač, strážce a společník.

Zbarvení

  • jednobarevný, nebo skvrnitý, nikdy by však neměl být zcela bílý.

Zdroj: Wikipedia

Po odeslání bude navrhovaný popisek zkontrolová a po kontrole redakcí serveru bude uveřejněn na této stránce vč. Vašeho jména a URL adresy.
Nahrávejte výhradně obrázky ve formátu JPG, GIF nebo PNG!
 
 
Tučně označené údaje jsou povinné!


Menu v hlavičceTOPlist